POEMATIX: Założycielkami zespołu są Olga Mujkić – wokalistka i flecistka, urodzona w Ostrołęce oraz Vlasta Traczyk – kompozytorka i pianistka. Z zespołem gościnnie występuje Magdalena Michaeli/Jolanta Szyndler-Linette – perkusistka. Olga i Vlasta to dwie osobowości artystyczne połączone poszukiwaniem pragnienia piękna i prawdy w twórczości i życiu, które nie boją się eksperymentować z brzmieniami muzyki rozrywkowej, filmowej i klasycznej. Śpiewna melodia ubrana w kojące dźwięki fortepianu i fletu to znaki charakterystyczne zespołu POEMATIX, który powstał w 2020 roku.

Połączone podobną wrażliwością muzyczną Olga i Vlasta, sięgnęły po teksty wielkiego człowieka zapisanego w historii ludzkości – Karola Wojtyły. Na skutek tego zespół wprowadza słuchacza w podróż myśli poetyckiej, myśli pięknej i głębokiej, nasączonej refleksją nad egzystencją.

Bodźcem do stworzenia zespołu POEMATIX było zamówienie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na koncert w Bibliotece Miejskiej w Ostrołęce w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w 2020 r. Występ został bardzo dobrze odebrany przez publiczność i organizatorów, co stworzyło kolejną motywację dla Olgi Mujkić i Vlasty Traczyk do kontynuacji tego projektu.

Celem zespołu POEMATIX jest dotarcie do szerszej publiczności, w różnym wieku, dzięki oscylowaniu muzycznym pomiędzy tradycją a nowoczesnością połączoną z wartościową warstwą tekstową. Mimo, że piosenki zespołu opierają się na muzyce popularnej to z racji wykształcenia Olgi Mujkić i Vlasty Traczyk można doszukać się w nich wielu elementów wywodzących się z muzyki klasycznej, które to nadają im szlachetności i powagi. Ponadto projekt ten ma na celu pokazać, że sztuka nie zna granic a twórczość Karola Wojtyły jest godna zapoznania się bez względu na poglądy i przekonania religijne.

Zespół POEMATIX dostał pisemną zgodę od Archidiecezji Krakowskiej na wykorzystanie poezji Karola Wojtyły w swoich utworach. 

3) Kilka słów o założycielkach zespołu: 

Olga Mujkić – urodzona w Ostrołęce, wokalistka specjalizująca się zarówno w śpiewie rozrywkowym jak i klasycznym, dyrygent chóralny, pedagog wokalny, flecistka.

Przez 10 lat uczęszczała do Szkoły Muz. I i II stopnia w Ostrołęce (klasa: fletu poprzecznego). Następnie w 2008 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalizacja: prowadzenie zespołów instrumentalnych/dyrygentura chóralna). Będąc na piątym roku studiów Uniwersytetu Muzycznego zrealizowała roczne podyplomowe studia Zarządzania Kulturą w zakresie Unii Europejskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie a rok później rozpoczęła i ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu (specjalizacja: emisja głosu) w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Przez cały okres studiów Olga Mujkić otrzymywała stypendium Rektora za wysokie wyniki w nauce. Najważniejsze jednak było dla niej to aby zdobyć jak największe doświadczenie zawodowe, nie tylko teoretyczne ale również praktyczne. Z tego względu, jeszcze jako studentka, od drugiego roku studiów pracowała w wielu miejscach jako dyrygent, asystent dyrygenta, korepetytor wokalny, flecistka. Po ukończonych studiach, w latach 2015-2017, pracowała jako drugi dyrygent chóralny i korepetytor wokalny w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego. Jako wokalistka współpracowała z Teatrem Dramatycznym podczas spektaklu „Edyp” w reż. J. Krofty. Razem z zespołem Vox Varshe zdobyła 3 nagrodę Polskiego Radia – Folkowy Fonogram Roku 2018 za płytę „Bramy Nieba”, w którym Olga zaśpiewała partię mezzosopranu. W 2018 roku razem z wyżej wymienionym zespołem oraz producentem muzycznym Michałem Jacaszkiem zdobyła  nagrodę Grand Prix na 21. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.  Nieustannie doszkala się zawodowo na kursach z zakresu wokalistyki, dyrygentury oraz edukacji muzycznej najmłodszych. 

Vlasta Traczyk – absolwentka muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Aktywna pianistka, kompozytorka, aranżerka i akompaniatorka. Zaaranżowała utwory Stanisława Moniuszko dla zespołu „I like Moniuszko” oraz utwory klasyczne i rozrywkowe na cztery fortepiany dla Eight Hands Quartet. Akompaniuje chórom warszawskim i artystom musicalowym – Natalii Piotrowskiej, Kai Mianowanej. Jest autorką wielu piosenek dla dzieci oraz muzyki do spektakli dziecięcych. Jej kompozycje zostały zawarte na płytach „MelluSya-z serca” (wyd. Soliton 2020r), Anny Przybył („Pragnienia” wyd. w 2017r.), oraz „Śpiewniku Gdańskich Lwiątek” (wydanym przez Fundację Wspólnota Gdańska w 2017r). Akompaniowała Wadimowi Brodskiemu podczas koncertu „Solidarni z Wuhan” oraz obchodów 200-lecia urodzin Moniuszki. Aktualnie związana jest z zespołem POEMATIX, dla którego skomponowała muzykę. Jako pianistka i akompaniatorka brała udział w wielu festiwalach i koncertach, m.in. VII edycji festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie, w Festiwalu Psalmów Dawidowych (2019 r.),w koncercie urodzinowym Stanisława Moniuszki w Filharmonii Narodowej (2019 r.), w Chillout Rynek Festiwal w Działdowo (2019 r.), w festiwalu WspółDrogi w Kazimierzu Dolnym (2018 r.). Jednym z jej największych osiągnięć konkursowych było zajęcie III miejsca w międzynarodowym konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest w Łodzi (Łódź, 2017). Aktualnie współpracuje z Działem Edukacji Filharmonii Narodowej w charakterze pianistki biorąc aktywny udział w koncertach dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyła w pracach jury podczas eliminacji krajowych na konkursie wokalnym „Słowiański bazar” w 2018 i 2019r. 

Głosowanie SMS - 72601 oko.4 koszt 2PLN + 23%VAT
W innym stanie 1%
Koszyk na zakupy